با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید
X
تبلیغات
رایتل

Electrician

تفاوت دژنگتور و ریکلوزر

دیژنگتورنوعی کلید قدرت است که برای نگهداری و قطع عبور جریان مدار در شرایط نرمال یا اتصالی بکار می‌رود. به عبارت ساده تر این کلید توانایی قطع و وصل انواع بارها را دارد مضاف بر اینکه می‌تونه جریان اتصال کوتاه را قطع کنه.اما ریکلوزر نوعی کلید قدرت است که دارای عملکردی شبیه به دیژنگتور است با این تفاوت که در حین رخ دادن اتصال کوتاه در شبکه توانایی چندین مرتبه (معمولاً 3 مرتبه) قطع و وصل را دارد.
بدین معنی که در صورت ایجاد خطا در شبکه این کلید شبکه را به مدت تقریباً یک ثانیه قطع کرده و مجدد وصل می‌کند اگر همچنان خطا وجود داشت مجدد قطع می‌کند واین عمل را چندین مرتبه انجام می دهد و اگر در هر وصل خطا بر طرف شده بود که وصل باقی می‌ماند در غیر اینصورت مجدد قطع می شود و زمانیکه تعداد قطع و وصل به اندازه تعریف شده رسید قطع می ماند.


اما دلیل این قطع و وصل‌های مکرر چیست؟
معمولاً (در اکثر موارد) خطا در شبکه ها موقتی است و پس از یک قطع و وصل برطرف می‌شود. مثلاً اگر خطای بوجود آمده در اثر وجود شخصی در بین دو فاز شبکه باشد پس مدتی اندک این آدم خشک می‌شه و می افته پایین و خطا برطرف می شه. پس هیچ لزومی ندارد به خاطر چنین مسئله‌ای که خود به خود بر طرف می‌شود شبکه کلاً قطع شود